הדפס
<
מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן הפין. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.
ינואר 2011

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif מהו הפין?

Big-Bullet-SQR.gif סרטן הפין וגורמי סיכון

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני סרטן הפין

Big-Bullet-SQR.gif אבחון סרטן הפין

Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות

Big-Bullet-SQR.gif שלבי המחלה ודירוגה

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בסרטן הפין

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן
Big-Bullet-SQR.gif מעקב
Big-Bullet-SQR.gif תחושות אישיות
Big-Bullet-SQR.gif מיניות לאחר התמודדות עם סרטן הפין

 


  

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מהו הפין?

איבר המין הגברי קרוי בעברית פין (Penis) לאורך הפין עובר צינור השופכה, דרכו מועבר השתן (משלפוחית השתן) החוצה. גם נוזל הזרע, מועבר דרך צינור זה. צורתו של קצה הפין, חרוטית ונקראת עטרה (Glans). העטרה מכוסה בקפל עור הנקרא ערלה, הנכרתת בברית המילה.

פין

חזרה למעלה >>


סרטן הפין וגורמי סיכון

סרטן הפין נדיר למדי ומופיע בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50. הגורם המדויק לסרטן הפין אינו ידוע. שיעור התחלואה קטן יותר בגברים שנימולו מוקדם לאחר לידתם. בקרב אוכלוסיות בהן לא נהוגה מילה, שיעור התחלואה גבוה יותר. וירוס הפפילומה האנושי (HPV) הגורם ליבלות על הפין, מעלה אף הוא את הסיכון לסרטן הפין.  הגידול נמצא בשכיחות גבוהה יותר אצל מעשנים, או על רקע של חבלה או מצבים דלקתיים של איבר המין.

 

אם אתה מבחין בתופעות שונות על עור הפין, כגון כתמים לבנים, פצעונים אדומים או כתמים אדומים על עור הפין - חשוב מאד להתייעץ עם רופא בכדי שיוכל להעניק לך את הטיפול המתאים. תופעות אלו עלולות להתפתח לגידול סרטני אם לא יטופלו כראוי.

סרטן הפין אינו מחלה מדבקת. לא ניתן להעבירו לבני אדם אחרים והוא אינו נגרם בשל גן פגום המועבר בתורשה. לכן, אם אובחנת כחולה בסרטן הפין - בני משפחתך אינם נמצאים בסיכון גבוה יותר משאר האוכלוסיה לחלות בו.

חזרה למעלה >>


תסמיני סרטן הפין

הסימן הראשון לסרטן הפין הוא בדרך כלל שינוי בצבע והתעבות העור. סימנים מאוחרים יותר כוללים גידול הנראה לעין או כאב באזור הפין, בייחוד בעטרה (ראש הפין) או העורלה, אך לעיתים גם במערכת צינורות הפין. ייתכנו פליטות או דימומים. רוב גידולי סרטן הפין אינם גורמים לכאב.

 

לעיתים גידולים סרטניים בפין מופיעים כגידול שטוח שצבעו כחלחל-חום, כפריחה אדומה או בליטות קטנות קשות. לעיתים קרובות ניתן להבחין בעין בגידולים אלו רק כאשר העורלה משוכה לאחור (תוצאה של ברית המילה).

 

תסמינים אלו עשויים להופיע גם במצבים אחרים, שאינם מחלת סרטן. בדומה לרוב מחלות הסרטן, גם בסרטן הפין קל לטפל ככל שהוא מתגלה מוקדם יותר, כך שאם הנך חושש מסיבה כלשהי - מומלץ לפנות מיידית לרופא. 

חזרה למעלה >>


אבחון סרטן הפין

רופא המשפחה יבדוק אותך ויפנה אותך למומחה בבית החולים לחוות דעת נוספת וטיפול. המומחה בבית החולים יבדוק את הפין והערמונית וימששם במטרה לחוש נפיחות כלשהי. במטרה להשיג אבחנה מדויקת הרופא יטול פיסת רקמה (ביופסיה) מהאזורים החשודים בפין. הליך זה ייעשה תחת הרדמה (מקומית או כללית, בהתאם להחלטת הרופא), כך שלא תחוש כאב כלל. הדגימות שיילקחו ייבדקו תחת מיקרוסקופ.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

במידה והביופסיה מאשרת כי מדובר במחלת סרטן, הרופא יפנה אותך למומחה למחלת סרטן (אונקולוג) אשר יבצע בדיקות נוספות במטרה לקבוע אם מחלתך התפשטה לאזורים נוספים או ממוקמת בפין בלבד.

 

מחלת סרטן עשויה להתפשט בגוף, באמצעות זרם הדם או מערכת הלימפה. מערכת הלימפה הינה חלק ממערך ההגנה של הגוף מפני זיהומים ומחלות. המערכת מורכבת מרשת בלוטות לימפה המחוברות בצינורות דקים המכילים את נוזל הלימפה. במידה ומחלתך התפשטה לערמונית, היא תהיה מוגדלת מעט. תוצאות בדיקות אלו יסייעו לצוות הרפואי להחליט על הטיפול המתאים ביותר עבורך.

 

טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

בדיקה זו עורכת סדרת צילומי רנטגן הבונה תמונה תלת מימדית של פנים הגוף. הבדיקה אינה כרוכה בכאב אך אורכת 10-30 דקות. בבדיקות אלו נעשה שימוש במנת קרינה נמוכה בעלת סבירות נמוכה כי תפגע בך או באנשים הבאים במגע עימך. תתבקש להימנע מאכילה ושתייה במשך ארבע שעות קודם לביצוע הבדיקה.

ייתכן ויינתן לך נוזל לשתייה או זריקה המכילים חומר צבע שיאפשרו לאזורים מסויימים להיראות ברורים יותר. ייתכן ותרגיש חום בכל הגוף במשך מספר דקות. במידה והנך חולה אסתמה או אלרגי ליוד חשוב שתודיע על כך לצוות הרפואי לפני הבדיקה.

 

ביופסית בלוטות לימפה

במידה ובלוטות הלימפה מוגדלות ייתכן והרופא ישאב באמצעות מחט דגימת תאים מהבלוטות (ביופסיה). בדיקה זו תיערך בכדי לקבוע אם הבלוטות מוגדלות בגלל גידול סרטני. בלוטות לימפה יכולות להיות מוגדלות גם בשל זיהום או מחלה כשלהי, לאו דווקא מחלת סרטן.

חזרה למעלה >>


שלבי המחלה ודירוגה

שלבי המחלה

"שלב המחלה" הינו מונח המשמש לתיאור היקפו ומידת התפשטותו של הגידול הסרטני אל מעבר למיקומו הראשוני. ידיעת סוג הגידול הסרטני והשלב בו נמצאת המחלה מסייעת לרופאים להחליט מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך.

 

שלב 1 - הגידול הסרטני משפיע רק על העור המכסה את הפין, העטרה או העורלה.

שלב 2 - הגידול הסרטני החל להתפשט לפתח הפין או לאחת מבלוטות הלימפה בערמונית.

שלב 3 - הגידול הסרטני התפשט עמוק יותר במערכת צינורות הפין או ליותר מבלוטת לימפה אחת בערמונית.

שלב 4 - הגידול הסרטני התפשט לבלוטות לימפה עמוקות יותר באגן או לחלקים אחרים בגוף.

 

חלק מהרופאים ישתמשו במונחים אלו לתיאור מחלתך:

שלב מוקדם - הגידול הסרטני משפיע רק על העטרה או העורלה.

שלב ביניים - הגידול הסרטני התפשט מתחת לעור, לתוך מערכת צינורות הפין ו/או כמויות קטנות של תאים סרטניים נמצאו בבלוטות הלימפה  (מחלה מיקרוסקופית).

שלב מתקדם - הגידול הסרטני נמצא באחת או כמה בלוטות לימפה מוגדלות ו/או התפשט לאזורים אחרים בגוף.

 

במידה והמחלה שבה ומופיעה לאחר הטיפול הראשוני, מצב זה נקרא "הישנות מחלה". 

 

דירוג המחלה

המונח "דירוג מחלה" מתייחס למראה התאים הסרטניים במיקרוסקופ ומאפשר להעריך עד כמה מהר הם יתפתחו. דרגה נמוכה הכוונה היא שהתאים הסרטניים נראים דומים  למדי לתאים בריאים, הם מתפתחים באיטיות יחסית והסבירות כי יתפשטו נמוכה. דרגה גבוהה הכוונה היא שהתאים הסרטניים נראים בלתי תקינים לחלוטין וקיימת סבירות גבוהה מאד כי יתפשטו לאזורים אחרים בגוף.

חזרה למעלה >>


הטיפול בסרטן הפין

הטיפול יבוצע במרכז רפואי המתמחה בטיפול במחלות סרטן ויינתן לך בהתאם למספר גורמים, כולל מיקום והיקף הגידול הסרטני, שלב המחלה, מידת התפשטותה וגילך.

מהלך הטיפול בסרטן הפין כולל ניתוח, שזהו הטיפול העיקרי, טיפול בקרינה וכימותרפיה. עם ההתקדמות בטכניקות הניתוחיות כיום, ניתן לשמר את הפין או לשחזר אותו בניתוח.

בטרם תקבל טיפול כלשהו, הרופא המטפל בך יסביר לך על מהלך הטיפול המתאים לך, תופעות הלוואי הצפויות ועל דרכי ההתמודדות עימן.

 

ניתוח

גידולים סרטניים קטנים ושטחיים שלא התפשטו לאזורים אחרים מטופלים על ידי הסרת האזור הנגוע ומעט רקמה בריאה סביבו. הגידול הסרטני יכול להיות מוסר בניתוח רגיל, באמצעות לייזר או הקפאת האזור (קריותרפיה) ההורסת את התאים הסרטניים. אם הגידול הסרטני נמצא רק בעורלה, ניתן לטפל בו על ידי ביצוע ברית מילה. כל הטיפולים האלו ניתנים במסגרת אשפוז יום, ניתן לעשותם תחת הרדמה כללית או מקומית, בהתאם לסיבות ומאפייני כל מקרה.

 

כריתה מקומית רחבה - אם הגידול הסרטני התפשט לאזור רחב יותר, תיאלץ לעבור ניתוח מסוג זה. בכריתה מקומית רחבה מסירים את כל הגידול הסרטני עם גבולות רקמה בריאה סביבו. גבולות הרקמה הבריאה חיונית לניתוח זה במטרה להפחית את הסיכון לחזרת המחלה בעתיד. ניתוח זה מחייב הרדמה כללית ושהייה קצרה בבית החולים.

 

הסרת בלוטות לימפה - ייתכן והמנתח יסיר גם בלוטות לימפה מהמפשעה שלך בכדי לבדוק אם הגידול הסרטני התפשט אליהן. אם הבלוטות במפשעתך מוגדלות קרוב לוודאי שיוסרו כולן (כריתת מפשעה רדיקלית).

 

ניתוח לשמירה על הפין ושחזורו - במידה ומדובר בגידול סרטני נרחב יותר בראש הפין, העטרה תוסר כולה. במקרה כזה ניתן להחזיר את מראה הפין על ידי שימוש בעור מחלק אחר בגוף.

תיאלץ לשהות בבית החולים חמישה ימים לערך במהלכם יוחלפו לך תחבושות באיזור הניתוח.

 

כריתת פין - ניתוח זה מבוצע במידה והגידול הסרטני גדול ומכסה חלק נרחב של הפין. הכריתה יכולה להיות חלקית (בה מוסר רק חלק מהפין) או מלאה (בה נכרת הפין כולו). הניתוח המתאים לך ביותר תלוי במיקום הגידול הסרטני והיקפו. אם הגידול הסרטני קרוב לבסיס הפין, כריתה מלאה עלולה להיות הפיתרון היחיד עבורך. כיום ניתוח זה אינו שכיח, היות וברוב המקרים הרופאים מצליחים לשמר את הפין.

 

ניתוח שיחזור - אפשרי לבצע ניתוח שיחזור לאחר כריתה (במידה ואין סימנים להתפשטות המחלה לאזורים אחרים בגוף). לעיתים פעולת השיחזור מצריכה ניתוח נוסף. הטכניקות בהן ישתמש המנתח כוללות לקיחת עור מהזרוע בשיטה מיקרוכירוגית (ניתוח זעיר) ושימוש בו לצורך יצירת פין חדש.

בשיטה המיקרוכירורגית מצליחים בדרך כלל לחבר את העצבים ליצירת תחושה בפין המשוחזר בכדי לאפשר גירוי מיני. זקיפת האיבר מושגת על ידי מתקן סיליקון ייעודי.    

 

טיפול בקרינה

בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרנים בעלות אנרגיה בעוצמה גבוהה ההורסות את התאים הסרטניים תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים. בטיפול בקרינה נעשה שימוש במקום ניתוח, במקרה והחולה אינו חזק מספיק לעבור ניתוח או שאינו מוכן לעבור אותו.

 

בעבר, טיפול בקרינה ניתן במטרה לטפל בגידולים סרטניים קטנים בראש הפין (העטרה), אך כיום הוא פחות נפוץ בשל ההתקדמות והשיפור בטכניקות הניתוחיות.

כמו כן, טיפול בקרינה ניתן במטרה לטפל בבלוטות לימפה נגועות במפשעה ולסייע בהפחתת הסיכון להתפשטות המחלה.

 

טיפול בקרינה ניתן גם במטרה לטפל בתסמינים, כגון כאב, אם המחלה התפשטה לאזורים אחרים בגוף, כגון עצמות.

 

קרינה חיצונית - קרינה חיצונית ניתנת בסדרת טיפולי יום ביחידת הקרינה של בית החולים. קרני רנטגן בעוצמה גבוהה מכוונות ישירות לאזור הגידול הסרטני באמצעות מכונה. הטיפולים ניתנים בדרך כלל בימות השבוע, מראשון עד חמישי, עם מנוחה בסוף השבוע. כל טיפול אורך 10-15 דקות. מספר הטיפולים ייקבע בהתאם לסוג והיקף הגידול, אך כל מחזור הטיפול לגידול סרטני בשלב מוקדם יימשך עד שישה שבועות. הרופא המטפל ידון איתך על הטיפול המתאים לך ועל תופעות הלוואי הצפויות לך.

לפני תחילת הטיפול, ימקם אותך הטכנאי בנוחות על גבי מיטת הטיפולים. במשך הטיפול תושאר לבדך בחדר אך תוכל לשוחח עם הטכנאי שיתבונן בך מהחדר הסמוך.

טיפול בקרינה אינו כרוך בכאב, ועליך לשכב ללא תזוזה במשך מספר דקות, כל עוד הטיפול ניתן לך. הטיפול אינו גורם לך לפלוט קרינה ובסיום הטיפול תוכל לשהות בסביבת אנשים אחרים, כולל ילדים.

 

קרינה פנימית (שתלים רדיואקטיביים) - טיפול בקרינה יכול להתבצע באמצעות שתלים רדיואקטיביים (הפולטים קרינה). טיפול זה נקרא גם ברכיתרפיה. חוטים רדיואקטיביים קטנים מונחים בזהירות באזור הנגוע של הפין, פעולה הנעשית בהרדמה מלאה. החוטים נשארים במקומם במשך 4-5 ימים ומוצאים מהגוף לאחר מכן. בשיטת טיפול זו נעשה שימוש לטיפול בסוגי סרטן קטנים בראש הפין (עטרה). ברגע שהשתל נמצא במקומו, עליך לשהות בחדר מבודד בבית החולים, בכדי שאנשים אחרים לא ייחשפו לקרינה מיותרת.

 

תופעות לוואי של טיפול בקרינה

ישנן תופעות לוואי הצפויות מטיפול בקרינה לפין. לקראת סיום הטיפול, עור הפין עשוי להיות רגיש, אדמומי ועדין. בטווח הארוך, טיפול בקרינה עשוי לגרום להתעבות ולהתקשות רקמות בריאות באזור הפין (פיברוזיס). בחלק מהגברים תופעה זו עלולה לגרום להיצרות צינורית השתן בפין (השופכה) ולגרום לקשיים בעת מתן שתן. במידה ונגרמת תופעה זו ניתן לטפל בה באמצעות ניתוח להרחבת האזור.

 

טיפול כימי (כימותרפיה)

בטיפול זה נעשה שימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) ההורסות את תאי הגידול הסרטני. ייתכן וייעשה שימוש בתרופה אחת או בשילוב של כמה תרופות יחד.  כימותרפיה אינה נפוצה כשיטת טיפול בסרטן הפין. טיפול כימי על ידי משחה ניתן כטיפול בגידולים סרטניים קטנים בשלב מוקדם הממוקמים בעורלה ובקצה הפין (עטרה).

כימותרפיה יכולה להינתן גם כטבליות או בעירוי לוריד, כטיפול בסרטן פין הנמצא בשלב מתקדם יותר, יחד עם ניתוח או טיפול בקרינה או במשולב עם שניהם.  הטיפול הכימי מבוסס בעיקר על תרופת הציספלטין.

במצב מחלה מתקדם או במעורבות של בלוטות הלימפה במפשעה או באגן, יש לשלב גישה רב-מערכתית הכוללת טיפול כימי, ניתוח וגם טיפול קרינתי.  מדיניות הטיפול דורשת דיון רב-מערכתי.

 

טיפול פוטודינמי (PTD)

זהו טיפול חדש יחסית בו נעשה שימוש במצבים שונים. כיום נערכים ניסויים לבדיקת יעילותו על סרטן הפין. בטיפול פוטודינמי נעשה שימוש בלייזר, או מקורות אחרים בשילוב תרופה רגישה לאור (הנקראת לעיתים סוכן פוטוסינתזי) על מנת להרוס תאים בלתי תקינים. משחה מיוחדת נמרחת על האזור כ-3 עד 6 שעות קודם לטיפול באור. לאחר מכן ניתן הטיפול במשך זמן מוגבל המשתנה בהתאם למקור האור. עם סיום הטיפול, האזור מכוסה בחלוק בכדי להגן עליו. לעיתים ייתכן ויינתן יותר מטיפול אחד. טיפול פוטודינמי אינו מבוצע בכל המרכזים הרפואיים.

 

טיפול בהקפאה (Cryotherapy)

בטיפול זה מחדירים אלקטרודה לתוך הגידול ומקפיאים אותו. ההקפאה גורמת להרס הגידול.  טיפול זה מתאים לגידול בשלבים ההתחלתיים בלבד.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מעקב

עם סיום הטיפול יערכו לך בדיקות מעקב רפואיות שגרתיות, ייתכן שגם צילומי רנטגן או בדיקות נוספות. בדיקות המעקב האלה יימשכו מספר שנים. אם אתה חווה בעיות כלשהן או מבחין בתסמינים כלשהם בין בדיקות המעקב דווח מיידית לרופא המטפל.

חזרה למעלה >>


תחושות אישיות

כל חולה מגיב באופן שונה לידיעה כי הוא חולה בסרטן. חולים רבים חשים כעס, עלבון, אשמה חרדה ופחד. כל תגובה היא טבעית ומקובלת, והינה חלק מתוך תהליך ההשלמה עם המחלה אותו עוברים חולי סרטן.

 

לכל אדם דרך שונה להתמודד עם קשיים ומצבים מורכבים. חלק מהאנשים מוצאים נחמה ותמיכה בשיחה עם חבר או בני משפחה, בעוד אחרים מעדיפים לחפש תמיכה וסיוע מגורמים מחוץ למשפחתם. חלק מהאנשים מעדיפים לשמור את תחושותיהם בינם לבין עצמם. אין דרך נכונה או מוטעית להתמודד, אך חשוב כי תדע שישנה תמיד אוזן קשבת ועזרה בהישג יד.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה מערך תמיכה נרחב לחולי סרטן ובני משפחותיהם, וכן מרכזי פעילות וסיוע. למידע נוסף ניתן לפנות ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995. 

חזרה למעלה >>


מיניות לאחר התמודדות עם סרטן הפין

רוב הטיפולים בסרטן הפין לא ישפיעו על יכולתך לקיים יחסי מין, אך חלק מהחולים שעברו כריתת פין חלקית או מלאה, יגלו כי יחסי המין אכן יושפעו מהניתוח. מצב זה עלול להיות מתסכל ומורכב עבורך, אך עם הזמן תוכל למצוא את הדרך להשלים ולמצוא פתרונות יעילים להתמודד עם המצב החדש שנוצר.

 

במקרים כאלו מומלץ לשוחח עם בת הזוג על תחושותיך האישיות ועל השינויים שעשויים להיווצר במערכת היחסים. כמו כן, בשל מורכבות הנושא, מומלץ לשוחח עם יועצת המיניות של האגודה למלחמה בסרטן או רופא מטפל או אחות שיוכלו לסייע לך ולבת הזוג להתמודד עם השינויים.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה שירות יעוץ מיני לחולי סרטן, הניתן על-ידי אחות האגודה ללא תשלום וללא צורך בהפנית רופא. פרטים בטל. 03-5721643. כמו כן, ניתן לקבל ללא תשלום את חוברת 'מיניות הגבר' של האגודה למלחמה בסרטן באמצעות פנייה בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל