טיפול מכוונן (ממוקד מטרה)

הדפס
מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
ד"ר עינת שחם-שמואלי, מנהלת השירות לגידולי מערכת העיכול, מחלקה אונקולוגית במרכז הרפואי שיבא, תל השומר, רמת גן, על הערותיה והארותיה.
ינואר 2019
התכנים המופיעים בחוברת זו נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.

מהו טיפול מכוונן?

טיפול מכוונן קרוי גם טיפול ממוקד מטרה או ביולוגי. בטיפול זה נעשה שימוש בתרופות אשר נקשרות לקולטנים או לחלבונים הנמצאים בגידול או בגוף, כדי להביא להרס תאי הסרטן. הטיפול ממוקד נגד מטרות מולקולריות הייחודיות לתאי הסרטן.


סוגי הטיפול המכוונן

באופן כללי, הטיפול המכוונן משמש לעיכוב או לחסימת הצמיחה וההתפשטות של תאי הסרטן בדומה לטיפול כימי (כימותרפיה), אך לרוב יש לו פחות תופעות לוואי לעומת כימותרפיה.

קיימים מספר סוגים של טיפול מכוונן. חלק מהתרופות פועלות במספר מנגנונים, ולכן עשויות להשתייך במקביל לסוגים שונים.


קבוצת התרופות המכווננות מסוג "מעכבי טירוזין קינאז"

תאי סרטן משדרים אותות ומייצרים באופן עצמי גורמי גדילה האחראיים על מנגנוני הגדילה וחלוקת התאים. גורמי גדילה אלה מתחברים לקולטנים ולחלבונים על גבי התא הסרטני ומזרזים את גדילתו וחלוקתו. מעכבי גורמי הגדילה הסרטנית מפריעים לתהליך זה ומשפיעים בכך על יכולת הסרטן להתפתח ולהתפשט.


קבוצת התרופות המכווננות מסוג "נוגדנים חד-שבטיים" (נוגדנים מונוקלונליים)

אחת מהדרכים בהן גופנו נלחם בזיהום היא על ידי יצירת נוגדנים. הנוגדנים עוזרים למערכת החיסון לזהות זיהום במקרה של חשיפה חוזרת ולהתמודד איתו במהירות.


תרופות אלה ממוקדות בקולטנים מסוימים על פני שטח התאים הסרטניים ופועלות בדרכים שונות, בהתאם לקולטן המטרה: חסימת איתותים המאפשרים לתאי הסרטן לגדול ולהתחלק (מעכבי גורמי גדילה); העברת טיפול תרופתי או חומר רדיואקטיבי ישירות לתאי הסרטן; או עידוד תאי מערכת החיסון לתקוף ולהרוס את תאי הסרטן.


קבוצת התרופות המכווננות מסוג "מעכבי ייצור כלי דם" (אנטי אנגיוגנזיס)

גידולי סרטן מפתחים לעצמם מערכת כלי דם ענפה כדי שיוכלו להתפתח ולשרוד. מעכבי אנגיוגנזיס מתערבים בהתפתחות כלי דם אלו, ובכך מונעים מהגידול את אספקת הדם, החמצן ומרכיבים נוספים להם הוא זקוק להתפתחותו.


קבוצת תרופות מסוג מעכבי פארפ (PARP)

פארפ הוא חלבון המצוי בתוך התאים והמסייע בתיקון נזקי דנ"א (DNA). תאי סרטן נושאים פגם בדנ"א וזקוקים לאספקת פארפ לתיקון הפגם. התרופות מסוג מעכבי פארפ חוסמות את אספקת חלבוני הפארפ לתאי הסרטן ומונעות את תיקון הפגמים בגרעין התאים. בכך הן מעודדות את הרג תאי הסרטן ואת עצירת התפתחות הגידול או הקטנתו.

 

 

לחצו כאן למידע על תרופות ייעודיות למחלת הסרטן>>

סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל