מבוא ונתונים על מחלות הסרטן בילדים ומתבגרים

הדפס

 מידע נוסף בנושא

פורום המטולוגיה

תזונה לילד חולה סרטן

שירותי הרווחה של האגודה למען ילדים וצעירים חולי סרטן
לחצו כאן לפתיחת קובץ PDF

של החוברת בנושא:

ילדים ומתבגרים חולי סרטן

ילדים ומתבגרים חולי סרטן

על עדכון מהדורת 2016 תודתנו נתונה ל:
ד"ר שפרה אש, מנהלת יחידת אשפוז יום אונקולוגי, המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המחלקה להמטו-אונקולוגיה והשתלןת מח עצם בילדים, סגנית מנהלת בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

עו"ס מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.


אוקטובר 2016


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בילדים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

בשנים האחרונות חלה עלייה באחוז הילדים המחלימים ממחלת הסרטן. כיום, ישנן שיטות טיפול רבות המסוגלות להביא, ברב המקרים, להבראה מלאה, לעלייה בתוחלת החיים של החולה, לחזרה לשגרת החיים הרגילה של גיל הילדות או לתקופות של הפוגה מהמחלה. טיפול במחלת הסרטן בגיל הילדות מעמיד דרישות מורכבות ומסובכות בפני החולים ובפני אלו המעניקים להם סעד ותמיכה.

 

חוברת זו שנכתבה עבורך, עבור הילד ועבור בני משפחתך, מטרתה לעזור לכם להתמודד עם מחלת הסרטן על היבטיה השונים. החוברת משמשת מדריך כללי בלבד, ועוסקת בדרכי האבחנה, הגילוי, הטיפול וההתמודדות עם המחלה. יש לזכור שהחוברת אינה באה במקום הייעוץ הישיר של הצוות המטפל העומד לרשותכם לכל בעיה ושאלה המתעוררת אצלכם.

 

 

למען הילדים ונגד המחלה - טיפול רב תחומי בילדים חולי סרטן

לחצו כאן לפעילויות האגודה למלחמה בסרטן למען ילדים חולי סרטן

 

 

 

הטיפול בילדים חולי סרטן מתנהל במסגרת פרוטוקולים בינלאומיים או פרוטוקולים מקומיים. האיגוד הישראלי להמטולוגיה ואונקולוגיה ילדים מרכז בארץ את הטיפול בילדים חולי סרטן במסגרת פרוטוקולים מוסכמים, המשפרים את איכות הטיפול והמעקב.

החוברת נועדה להעניק את המידע המעודכן והרחב ביותר, ולכן נכללו בה סוגי מחלות סרטן שונים. מטבע הדברים, מופיע בה גם מידע אשר אינו מתייחס למחלת ילדכם. קראו והיעזרו במה שנכון ומתאים לכם ולילדכם!

נתונים כלליים על מחלות הסרטן בילדים ובמתבגרים

שכיחות הסרטן בילדים ובמתבגרים נמוכה מאוד. בארץ מאובחנים 400-500 מקרים חדשים בשנה. באירופה ובארה"ב מאובחנים 100 עד 150 מקרים למיליון תושבים. גם מחלות הסרטן המאובחנות בילדים ובמתבגרים שונים מאוד ממחלות הסרטן המאובחנות אצל מבוגרים.


מחלת הסרטן השכיחה ביותר בגיל הילדות היא לוקמיה (סרטן הדם) המהווה כ-30% מכלל מחלות הסרטן אצל ילדים ומתבגרים. גידולים סרטניים במוח (מדולובלסטומה, אסטרוציטומה) מהווים 15%-20%, מחלת סרטן במערכת הלימפה (לימפומה ע"ש הודג'קין, ע"ש בירקיט או אחרים) מהווה כ-10%-15% מכלל הילדים חולי סרטן. שאר שיעורי היארעות מחלות סרטן בילדים:

 • סרטן המערכת הסימפטטית (נוירובלסטומה): 5%-10%
 • סרטן הכליה (גידול ע"ש וילמס): 5%-7%\
 • סרטן העצמות (סרקומה ע"ש יואינג, אוסטיאוסרקומה): 7%-8%
 • סרטן הרקמות הרכות (רבדומיוסרקומה): 5%-6%
 • סרטן הכבד (הפטובלסטומה, הפטוקרצינומה): 3%-4%
 • גידולים במערכת המין (שחלות, אשכים): 4%
 • רטינובלסטומה (עין): 1%-2%

גילם השכיח של חולי סרטן צעירים הוא 6 שנים, כאשר בכ-50% מהם המחלה מופיעה בגילאי 4-5. שכיחות מחלות הסרטן גבוהה יותר אצל בנים מאשר אצל בנות.

מחלת הסרטן והדעות הקדומות הקשורות בה

המונח 'סרטן' הוא מונח היסטורי שניתן על ידי אבי הרפואה היוונית היפוקרטס. הוא כינה את המחלה בשם זה מאחר ומראה הגידול הזכיר לו את זרועותיו של הסרטן. בסוף המאה ה-19 כבר היו ידועות מספר מחלות סרטן שונות, ובחלק מהמקרים אף הצליחו לרפא את החולה באותה תקופה. במאה הנוכחית חקר מחלות הסרטן תפס תאוצה מרשימה, והידע אודותיה הלך וגדל. כיום, מקובל להשתמש במונח 'אונקולוגיה' (תורת הסרטן), המתייחס למידע והטיפול במחלות אלו.

 

שמות רבים ניתנו למחלת הסרטן: סרטן, מחלה ממארת, מחלה גידולית. ריבוי השמות נובע מהדימוי שיש למחלה זו, של מחלה קשה שאינה ניתנת לריפוי. האמת היא שכיום הרפואה המודרנית מצליחה להתגבר במקרים רבים על המחלה, והיא בהחלט ניתנת לריפוי, במיוחד בגיל הילדות.

 

המונח 'סרטן' מתייחס לקבוצת מחלות שהמשותף להן והמאפיין אותן הוא התפתחות גידול כלשהו, שמקורו בחלוקה בלתי מרוסנת של תא בודד או מספר קטן של תאים. סוג המחלה נקבע בהתאם לסוג התא הראשוני שהחל בהתחלקות הפראית והבלתי מבוקרת.

לתא סרטני שתי תכונות עיקריות:

 • התחלקות בלתי פוסקת ובלתי מבוקרת.
 • נדידה באמצעות מערכת הדם והלימפה, התיישבות במקום מרוחק, ויצירת גידולים משניים הנקראים גרורות (מטסטזות). 

חלק מהגורמים המשפיעים על הפיכתו של תא בריא לתא סרטני אינם ידועים, אך חלקם נובעים מרקע תורשתי של הילד, מגורמים ויראליים (נגיפים) או מגורמים סביבתיים. סביב מחלת הסרטן רווחות ונפוצות בחברה אמונות רבות, שמקורן באותם ימים בהם הידע הרפואי אודות מחלת הסרטן היה מצומצם. להלן רשימה של תפיסות ואמירות מוטעות הנפוצות בציבור כאשר התשובות לכולן היא שלילית:

 • מחלת הסרטן זו מחלה שכולם מתים ממנה - לא נכון!
 • למחלת הסרטן אין תרופה - לא נכון!
 • מחלת הסרטן היא מחלה מידבקת - לא נכון!
 • במחלת הסרטן אי אפשר לטפל - לא נכון!
 • כדאי שהילד לא יידע על מחלתו - לא נכון!
 • ילדים חולי סרטן נשארים קרחים - לא נכון! מדובר בתקופה קצרה בלבד, לאחר הטיפול הכימי. בטיפול קרינתי - תלוי במנת הקרינה, ובכל מקרה, רק כאשר הקרינה מכוונת לאזור הראש.
 • כדאי שהמשפחה כולה לא תדע על המחלה - לא נכון!
 • ילדים חולי סרטן מבודדים מחברת ילדים בריאים - למחלה אין קשר לבידוד חברתי, למעט בשלבי טיפול מסוימים המחייבים בידוד זמני. רצוי מאד לשמור על מערכות היחסים החברתיות של הילד.
 • כדאי שבבית הספר לא ידעו על המחלה - לא נכון, לא אפשרי, ולא רצוי!
 • ילדים חולי סרטן נפגעים בהישגיהם בלימודים - לא בהכרח. מצב זה תלוי ביכולתו האישית של הילד, בתמיכה שהוא מקבל בזמן הטיפולים ובמאמצים שהוא משקיע.

כיום חלה התקדמות רבה ביכולת הריפוי של המחלה, ועל כן יש עלייה משמעותית בסיכויי ההחלמה!

סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל