הקשר בין דיאודורנטים וסרטן השד

הדפס

עודכן ע"י מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן:

אפריל 2014

בסקירה של מחקרים עדכניים לא נמצאו ראיות כי שימוש בדיאודורנטים או מונעי הזעה גורם להתפתחות סרטן השד.

בשנים האחרונות מופץ מידע בעיתונות, באינטרנט ובדואר האלקטרוני, המזהיר כי שימוש במונעי הזעה (אנטי-פרספירנטים) או דיאודורנטים גורם לסרטן השד. הפרסומים טוענים כי מוצרים אלו מכילים חומרים מזיקים שנספגים בעור בעת השימוש, או עלולים לחדור לגוף באמצעות חתכים שנגרמים עקב הגילוח. כמו כן, מושמעות טענות לפיהן חומרים שונים בדיאודורנטים ובמונעי הזעה, אלומיניום ופרבנים (Parabens) עלולים להגביר את הסיכון לסרטן השד עקב השימוש התדיר על העור באזור זה.

ככל הידוע למומחי האגודה למלחמה בסרטן ולמומחי סרטן ברחבי העולם, לא הוכח הקשר בין שימוש בדיאודורנטים או מונעי הזעה לבין התפתחות סרטן השד. לארגון הסרטן הלאומי האמריקאי (ה-NCI) לא ידוע על מידע חד-משמעי כלשהו התומך בקיומו של קשר בין השימוש בדיאודורנטים או במונעי הזעה לבין התפתחות סרטן השד. גם ברשות המזון והתרופות האמריקאית (ה-FDA) אין כל מידע או נתונים מחקריים אשר תומכים בסברה כי מרכיבים בדיאודורנטים או במונעי הזעה גורמים לסרטן.

 

על פי סקירה של המחקרים בנושא, שפורסמה בשנת 2013 בכתב העת Epidemiology לא נמצאו ראיות לפיהן שימוש בדיאודורנטים עלול להגביר את הסיכון להתפתחות סרטן השד. עם זאת, החוקרים ציינו כי נדרשים מחקרים נוספים בתחום. 

 

אלומיניום ופרבנים

לגבי אלומיניום, ככל הידוע היום, על פי מחקרים שנערכו, דאודורנטים כמו כל מוצר אחר המכיל אלומיניום, אינם מגבירים את הסיכון לסרטן השד. העדפת מוצרים אשר אינם מכילים אלומיניום היא בחירה של כל צרכן וצרכן, שאינה נתמכת בשיקול בריאותי בעל הוכחה ממשית.
השימוש בפרבנים, המשמשים כחומר משמר בתעשיית הקוסמטיקה, עורר חששות בייחוד לאחר שנמצאו פרבנים ברקמת הגידול אצל נשים חולות בסרטן השד, על פי מחקר שפורסם בשנת 2004. עם זאת, מחקר זה לא הצליח להראות כי פרבנים הם הגורמים להתפתחות גידולים סרטניים, לא הצליח לקבוע מהו המקור של הפרבנים, ולא הצליח להראות כי הימצאותם ברקמת השד נובעת משימוש בדיאודורנטים או מונעי הזעה.
מחקרים נוספים נדרשים על מנת לקבוע האם שימוש בדאודורנטים או מונעי הזעה גורם להצטברות של פרבנים או אלומיניום ברקמת השד, והאם חומרים אילו עלולים לגרום לשינויים גנטיים המובילים להתפתחות סרטן השד.
לסיכום, לא קיימות המלצות כלשהן, בישראל או בעולם, בדבר הימנעות משימוש במוצרים המכילים אלומיניום ופרבנים.

 

 

לנשים הנמצאות בטיפול קרינתי לשד

לנשים המקבלות טיפול בקרינה לשד עקב מחלת סרטן השד, מומלץ לא להשתמש בדאודורנטים, בקרמים וסבונים מבושמים או בבשמים באזור הטיפול. שימוש בהם עלול לגרום לתגובה על פני העור בזמן הטיפול ולכאב באזור. במידה ובית השחי אינו נמצא באזור הקרינה, ובתיאום עם הצוות המטפל, ניתן להשתמש בדאודורנט מיוחד (מומלץ בצורת רול - און - גולה) שאינו מכיל אלומיניום ואלכוהול.

 

 

  

 

 

סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל