הדפס

 

נובמבר 2006

הקרינה היוצאת ממכשירים חשמליים נקראת קרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת. קרינה זו מקיפה אותנו מכל עבר והיא חלק בלתי נפרד מחיינו.

 

הקרינה הבלתי מייננת השכיחה בחיינו (קווי חשמל שאינם קווי מתח גבוה, שידורי רדיו וטלוויזיה, טלפונים סלולריים ותחנות בסיס סלולריות וכו') פועלת בעוצמות נמוכות והמסקנה המקובלת כיום על ידי על גופים ציבוריים ומדעיים בעולם היא שאין כל עדות לקשר בין חשיפה לקרינה בלתי מייננת וסרטן מכל סוג שהוא.

 

יחד עם זאת, האגודה מצטרפת להמלצת גופים מקצועיים שונים, בדבר הצורך בביצוע מחקרים נוספים במטרה לשפר את מידת הוודאות בהקשר לאמור לעיל. האגודה תמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות המקצועיות ותבחן את עמדותיה בהתאם.

במערכות חימום חשמליות מסוג "חימום תת רצפתי" זורמים, בעת הפעלתן, זרמי חשמל גבוהים.  עקב כך, נגרמים על ידן  שדות מגנטיים הידועים בשם "שדות מגנטיים מרשת החשמל".

 

הזרמים הגבוהים גורמים לכך, שהשדות המגנטיים הנוצרים סביב תילי ההולכה בכלל ובקירבה לריצוף הבית בפרט, כתוצאה מהפעלת מערכת חימום תת רצפתית -  גבוהים בהשוואה לשדות הנגרמים בהפעלתם של מכשירי חשמל ביתיים רגילים. זאת, אלא אם כן  תוכננה המערכת  מראש והונחה במקומה בטרם רוצף הבית,  במערך המכונה לעתים "שיכול פאזות".

 

בנוסף לזרמי החשמל ולשדות המגנטיים הגבוהים, מאופיינות מערכות אלה בזמני הפעלה ממושכים בהרבה  (וכתוצאה מכך גם בחשיפות ממושכות יותר של בני אדם לשדות מגנטיים), בהשוואה למכשור חשמלי ביתי אחר.

"שיכול הפאזות" מפחית באופן משמעותי את השדות המגנטיים ועלות יישומו, בטרם רוצף הבית , נמוכה ביותר.

 


לאור החששות הציבוריים ולאור העובדה שמחקרים שונים בנושא הקרינה האלקטרומגנטית, נמצאים בשלבי ביצוע שונים, ממליצה האגודה לפעול על פי עקרון הזהירות המונעת ולפעול ככל האפשר להפחית את החשיפה לקרינה זו.

 

סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל