תכשירי שיזוף שונים

הדפס

 

נכתב ע"י מרכז המידע באגודה למלחמה בסרטן,

עודכן בינואר 2014.

תכשירי שיזוף שונים

האגודה למלחמה בסרטן מתריעה מפני הפרסום המטעה בהקשר לשימוש בחומרים המעניקים גוון שזוף לעור הגוף. התכשירים אינם מגינים מפני קרני השמש וחלקם לא מומלצים לשימוש.

להלן סוגי התכשירים:

  • תכשירים המיועדים למריחה על פני העור מכילים חומר הנקרא דה הידרוקסי אצטון  - DHA אשר בעת מגעו עם שכבת העור העליונה יוצר גוון שזוף הנותר על פני העור למשך כשלושה ימים עד שבוע. DHA הוא תכשיר שיזוף שמריחתו על העור גורמת להשחמתו, ללא הצורך בחשיפה לשמש. כיום, קיימים תכשירי קוסמטיקה שונים המכילים ריכוזים משתנים של החומר הפעיל DHA שהוא סוכר תלת פחמימתי אורגני, הנמצא גם במטבוליזם של הגוף. ה-DHA נקשר לחומצות האמינו שעל האפידרמיס ובכך צובע את העור ויוצר מראה שזוף. השחמת העור נשארת למשך 5-7 ימים בערך.
  • תכשירים משזפים אשר צובעים את העור בצבע שיזוף (Bronzers). צבע זה יורד במים ולעיתים מכתים את הבגדים.

הבעיה העיקרית בשימוש בתכשירים אלו היא הביטחון המוטעה של המשתמשים בהם שהתכשירים כביכול מספקים הגנה. האגודה למלחמה בסרטן מתריעה כי שיזוף בהתזה, שגורם לגוון שזוף, אינו מגן על העור מפני קרני השמש המזיקות, ועל כן יש צורך להשתמש במסנני קרינה המותאמים לגוון הבהיר המקורי של העור, ללא קשר לגוון השזוף שנוצר בעקבות מריחת או התזת התכשיר.

בנוסף, קיימים התכשירים הבאים:

  • תכשירים המיועדים ללקיחה דרך הפה מוגדרים כ- 'מגבירי שיזוף', 'מאיצי שיזוף' 'מקדמי שיזוף או 'מחזקי שיזוף' והגרוע מכל 'גלולות שיזוף'. אלה מכילות  סוגים מסויימים של בטה קרוטן (החומר האדום - כתום המצוי בגזר, עגבניות, גמבה וכד'). חומר זה גורם ליצירת גוון צהבהב - כתום - אדום לעור הגוף, אשר מזכיר גוון שזוף, אך אינו משחים את העור כפי שעושה שיזוף רגיל. האגודה למלחמה בסרטן מתריעה כי לא זו בלבד שהגוון הכתום אינו מגן על העור מפני קרני השמש המזיקות, אלא שישנם מחקרים אשר מצביעים על כך שכמויות גדולות של בטה קרוטן עשויות ליצור נזק לכבד. 'גלולות השיזוף' אינן מאושרות לשימוש על ידי רשויות הבריאות.
סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל